Izstāde "Aleksandram Junkeram- 110"

Mārtiņš Eglītis , 22.12.2009., 18:47

Māksla galerija "Mūrnieks" 2009. gada izskaņā aicina apmeklēt ekspozīciju, kas veltīta grafiķa Aleksandra Junkera 110. dzimšanas dienai. Izstāde apskatāma Riharda Vāgnera ielā 12 (ieeja no Mucenieku ielas).

Ekspozīcijā iekļauti darbi no grafiķa Valda Villeruša un Irēnas Junkeres privātkolekcijām.
Aleksandrs Junkers (seniors) dzimis 1899. gadā Igaunijā, ko Pēterpilī adoptēja vācietis Junkers. Divdesmitajos gados, kad Aleksandrs jau bija piedalījies atbrīvošanas cīņās, aizgāja uz Rīgas prefektūru un pieprasīja pasē ierakstu: latvietis.

Pirmā mākslas joma viņam patēva ietekmē- vijole. Aleksandrs JunkersBet vizuālā iztēle, griba izteikties redzamos un arī paša rokas veidotos tēlos drīz ņem virsroku. Aleksandrs, šofera darbā aizņemts proletārietis, vakaros atrod laiku un ceļu uz tautas augstskolas mākslas studiju, kur Romāns Suta veido priekšstatus par mākslas sūtību un kompozīcijas paņēmieniem, bet Nikolajs Puzirevskis iemāca gravēt- vispirms linolejā, pēc tam kokā.

Kokgrebums kļūst par Aleksandra Junkera galveno izteiksmes veidu. Strādnieciskajā žurnālā "Domas" viņš parāda savus pirmos mēģinājumus linogrebumā, bet jau drīz ir starptautiskās kokgrebuma asociācijas biedrs un piedalās izstādēs Francijā un Argentīnā. Viņš kļūst par latviešu kokgrebuma mākslas pamatlicēju, jāpiebilst- kopā ar Jāni Plēpi un Oļģertu Ābelīti.

Aleksandram Junkeram ir vairākas mākslas virsotnes. Vispirms Eduarda Virzas "Straumēnu" ilustrācijas, tad- latviešu tautas pasaku grafiskais interpretējums. Kādu laiku viņš bija Latvijas Valsts izdevniecības vadošais mākslinieks. Latvijas mazpilsētu un Rīgas nomaļu tēlojums Aleksandra Junkera grafikās sasaucas ar Čaka dzejas rindām, bet viņa klusās dabas ar lilijziediem kristāla vāzēs ir "augstā dziesma" dabai un tās krāšņumam.

Izstāde būs apskatāma līdz 2010.gada 9.janvārim.

Grāmatu apgāds "Mansards" par godu mākslinieka jubilejai ir izdevis, Ērika Ādamsona poēmas "Koklētājs samtabikse" 1943. gada faksimilizdevumu ar Aleksandra Junkera ilustrācijām.

Bet galerijas "Mūrnieks" salonveikalā "5 vēji" Edas Dites Brūveres izstāde "5 plenēri 5 vējos būs apskatāma līdz 30. decembrim.
 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
generic cialis tadalafil

Wendell

Ocwxkrf jameskuang0624@hotmail.com :

Weardht

Pyaziwz tammykudla@sbcglobal.net :

Kfpjuttienāktreģistrēties