Inta Ruka. Fotogrāfijas 2004 – 2008

Nataļja Sujunšalijeva, 05.01.2009., 11:35

No 9.janvāra līdz 8.februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltajā zālē būs skatāma fotomākslinieces Intas Rukas personālizstāde Amālijas iela 5a.

Logi25.janvārī plkst. 15:00 uz Svētdienas sarunu muzejā un tikšanos ar skatītājiem uzaicināta pati darbu autore, lai plašāk pastāstītu par sevi, savu daiļradi un komentētu ekspozīcijā redzamo. Vadīs Sarunu izstādes kuratore Irēna Bužinska. Aicināti visi interesenti!

Māksliniece Inta Ruka skatītājiem piedāvā iespēju iepazīties ar savu jaunāko fotogrāfiju sēriju Amālijas iela 5a. Tajā iemūžināti Pārdaugavā esošās Amālijas ielas nama Nr. 5a turpat simts iedzīvotāji. Cikls, no kura vairāk nekā 120 darbi atlasīti šai personālizstādei, tapis piecās vasarās – laikā no 2004. līdz 2008.gadam un kā parasti autorei fotografējot vienīgi dabiskā dienas gaismā ar statisko kameru uz melnbaltajām filmām.

Inta Ruka arī jaunākajā fotogrāfiju kolekcijā ir palikusi uzticīga savai radošās darbības metodei – viņu vienmēr ir saistījusi personība un katra atsevišķa cilvēka neatkārtojamais un daudzējādā ziņā neparastais dzīves gājums. Cieņa un indivīda vērtības apziņa jeb – lietojot plaši pazīstamā krievu fotogrāfa Borisa Mihailova vārdus – aktīva cilvēciskā pozīcija izpaudās arī Intas saskarsmē ar Amālijas ielas iedzīvotājiem. Šajā plašajā un daudzveidīgajā fotogrāfiju izlasē ir cilvēku tuvplāni – izteikti klasiski portreti. Ir laikabiedru portretējumi interjerā – dzīvoklī, virtuvē, nama garajā gaitenī, uz kāpnēm un mājas pagalmā.

Raksturojuma lielāku ietilpību un psiholoģisko kāpinājumu vairākos jaunākās kolekcijas portretos māksliniecei izdevies panākt ar agrākajos darbos daudz retāk sastopamiem, neierastiem modeļu rakursiem, intensīvākiem gaismēnu kontrastiem. Salīdzinot pēdējo Intas fotogrāfiju ciklu Amālijas iela 5a ar iepriekšējām sērijām Mani lauku ļaudis un Cilvēki, kurus satiku, kā nākamais jauninājums būtu jāuzsver autores papildus interese par ainavu un priekšmetisko vidi.

Māksliniece speciāli dokumentējusi dzīvokļu, atsevišķu sienu un interjera elementu tuvplānus un apkārt esošos priekšmetus – klusās dabas. Tādējādi Intas Rukas fotogrāfijās no cikla Amālijas iela 5a ir panākta liela dokumentālas precizitātes un koncentrācijas pakāpe – tās varētu tikt uztvertas arī kā vēl vienas, ļoti konkrētas vietas raksturīgas sociālas vides un sadzīves kultūras antropoloģisks pētījums.

Mākslinieces Intas Rukas fotogrāfijas no sērijas Amālijas iela 5a jau ir guvušas plašu ievērību: 2008.gadā tika sarīkotas viņas izstādes Moderna Museet Stokholmā, Heden Galerie Hāgā un Flo Peters Gallery Hamburgā.

Saistībā ar izstādi izdevniecība Neputns izdod mākslinieces darbu katalogu.
Izstādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas domes Kultūras pārvalde. Informatīvais atbalstītājs – žurnāls Foto Kvartāls.

Daži I.Rukas biogrāfiskie dati:
Dzimusi 1958.gadā Rīgā. Fotografēšanu apguvusi VEF fotostudijā (1979 – 1982) un fotostudijā "Ogre" (1984 – 1988). Radījusi fotogrāfiju ciklus Mani lauku ļaudis (1983 – 1998) un Cilvēki, kurus satiku (1999 – 2004).
Saņēmusi Spīdolas balvu (1999) un LMS Gada balvu par Intas Rukas un Egona Spura fotoizstādi Valsts Mākslas muzejā (2004).

Sarīkojusi vairāk nekā 20 personālizstādes Latvijā, Vācijā, Holandē, Francijā, Turcijā, Polijā, Lietuvā, ASV, Igaunijā u.c. Piedalījusies vairāk nekā 100 prestižās grupu izstādēs visā pasaulē. Kopā ar Anitas Zabiļevskas un Ojāra Pētersona darbiem Intas Rukas fotogrāfiju kolekcija Mani lauku ļaudis tika eksponēta Latvijas ekspozīcijā 48. Venēcijas biennālē (1999).

Mākslinieces darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja, Igaunijas mākslas muzeja KUMU, Odensas Fotogrāfijas muzeja (Dānija), Essenes Fotogrāfijas muzeja, Minhenes Fotomuzeja (Vācija), Lozannas Musée de l’Elysée (Šveice), Stavangeras Rogland Kunstmuseum (Norvēģija), Santa Barbaras Mākslas muzeja (ASV), Karaliskās bibliotēkas Stokholmā (Zviedrija), Eiropas Centrālās bankas Frankfurtē pie Mainas (Vācija), Edmonda Rotšilda Privātās bankas Ženēvā (Šveice) kolekcijās.
Teksts: Irēna Bužinska

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Baltā zāle (K.Valdemāra iela 10a)
Darba laiki:
Katru dienu 11:00 – 17:00, kase 11:00 – 16:45
Otrdienās slēgts

Biļešu cenas:
Pieaugušie: 2,50 (2,00)* Ls
Skolēni, studenti, pensionāri: 1,50 (1,00) Ls
Ģimenes biļete (1-2 pieaugušie ar 1-4 bērniem līdz 16 g.v.): 4,00 Ls
* Iekavās norādītas cenas 1 apmeklētājam grupā, kurā ir vismaz 8 dalībnieki. Grupas vadītājam ieeja bezmaksas


 


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Datuve.lv tehnoloģiju jaunumu portāls
Padalies priekā
tadalafil blood pressure

Collin

MichaelShith

MichaelShithienāktreģistrēties