Argentīnas ekspresijas: Gvido Brūvera piemiņas izstāde

Nataļja Sujunšalijeva, 24.09.2008., 18:27

2008.gada 24.oktobrī Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a) tiks atvērta latviešu izcelsmes Argentīnas mākslinieka Gvido Brūvera (1922–1987) piemiņas izstāde Argentīnas ekspresijas.

bruveris_beznosm2.novembrī plkst. 15:00 visi interesenti aicināti uz Svētdienas sarunu muzejā kopā ar mākslinieka radinieci un projekta kuratori gleznotāju Ingu Brūveri.
Izstādi varēs apmeklēt līdz 30.novembrim.

Latviešu izcelsmes Argentīnas mākslinieka Gvido Brūvera (1922, Rīga – 1987, Buenosairesa) piemiņas izstāde Argentīnas ekspresijas, kurā skatāmi tušas zīmējumi, grafika un ilustrācijas, plašākai sabiedrībai atklāj temperamentīga ekspresionista žilbinošā grafikas valodā izteiktu pasaules redzējumu. Tā ir mākslinieka pirmā izstāde Latvijā.

Gvido Brūveris mācījies Jāņa Roberta Tillberga studijā. Studējis Latvijas Mākslas akadēmijā pie Augusta Annusa, Konrāda Ubāna, Kārļa Miesnieka, Arija Skrides. 1944.gadā kopā ar sievu mākslinieci Laimu Brūveri emigrējis uz Poliju, tad Austriju; Tirolē strādājis par ilustratoru žurnālos Homuculus, Wochenpost. Aizrāvies ar Oskara Kokoškas un Pītera Brēgeļa mākslu, kļūstot par ekspresionisma piekritēju. 1949.gadā pārcelies uz Buenosairesu (Argentīna), kur darbojies vairākos preses izdevumos (Atlantida, Paris en America, El Hogar, Caras y Caretas, Mundo Argentino, Clarin u.c.), paralēli gleznojot.

Ir saņēmis godalgas: 1. godalga izdevniecības Codex (Valsts Kultūras Direkcijas protektorātā) rīkotajā konkursā Ricardo Guiraldes "DON SEGUNDO SOMBRA" (1964); 2. godalga (no 210 dalībniekiem) Buenosairesas Universitātes izdevniecības rīkotajā starptautiskajā konkursā jaunā izdevuma "DON KICHOT" ilustrēšanai (M. de Servantesa 350. nāves dienas atcere) (1966).

1957.gadā Gvido Brūveris sarīkojis savu pirmo personālizstādi Teatro de los Independientes telpās un turpmāk regulāri izstādījies Buenosairesas, ASV, Toronto (Kanāda) galerijās, izpelnoties pozitīvas un pat sakāpināti jūsmīgas atsauksmes. Daži piemēri:
1) Leon Benaros: "Nervozs ritms piedod dinamiku katram Brūvera darbam. Nav nekā nekustīga viņa Buenosairesas ielu akvareliskās vīzijās. Viss dzīvo, viss vibrē. Līnija un krāsa atrod pilsētas dvēseli muzikālā un eksaltētā ekspresionismā ar īstu glezniecisko kvalitāti, kas vairāk kā tīrs dekoratīvisms." (1958)

2) E.Balijari par Roberta Arlta grāmatas Los siete locos zīmējumu ciklu: "G.Brūvera darbos izpaužas dantisku izjūtu virpulis, kurās autors dalās, bet tas nekomentē, izvairoties no jebkura ilustratīva paņēmiena un metoties ar redzīgām acīm cilvēces izmisuma izjauktajos ūdeņos." (1966)

3) Ernesto B.Rodriguez: "Mākslinieks, kurš spējīgs uzņemties kādas lielas tēmas atbildību. (..) Šī episkā vīzija, gaučo lirika un dramatisms atklājas Brūvera gleznās spraigi, ar kvēlu matēriju – krāsu un noteicošu formu. Liekas, ka tās cēlušās no pašas Pompas zemes." (1975)

4) Par 1981.gada personālizstādi (40 gleznas; El Economists, 1982; atreferēts Laika 1982.gada 21.aprīļa Nr.): "Pazīstamais Buenosairesas preses izdevumu ilustrētājs Gvido Brūveris pakāpeniski gadu tecējumā ir izveidojies par intimu un smalkjūtīgu gleznotāju. (..) Tēma tango: vislielākais nopelns ir tas, ka viņš spēj šīs tēmas apvienot ar glezniecības mākslas plastiskā plūduma varēšanu, kur nevajag sabiezināt krāsu īpatnības, nedz arī kalpot informācijai. Izcils zīmētājs – tehniskās varēšanas izteiksmes visdziļākajā izpratnē, dižens mākslinieks, kas ar nervoziem otas triepieniem projicē savas idejas uz audekla – tā ir visraksturīgākā īpatnība Brūvera gleznās, kas apliecina, ka skatei darbus veidojis viens no mūsu vislielākajiem krāsu meistariem."

Mākslinieka biogrāfijas datus un citātus apkopojusi mākslas zinātniece Anita Vanaga
Izstāde iekļauta Latvijas Republikas proklamēšanas 90.gadadienas svētku programmā.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazā zāle (K.Valdemāra iela 10a)
DARBA LAIKI
Katru dienu 11:00 – 17:00, kase 11:00 – 16:45
Otrdienās slēgts

BIĻEŠU CENAS NB! (ar šo biļeti ir iespējams arī apskatīt pastāvīgās ekspozīcijas)
Pieaugušie: 1,00 (0,70)* Ls
Skolēni, studenti, pensionāri: 0,50 (0,30) Ls
Ģimenes biļete (1-2 pieaugušie ar 1-4 bērniem līdz 16 g.v.): 4,00 Ls
* Iekavās norādītas cenas 1 apmeklētājam grupā, kurā ir vismaz 8 dalībnieki. Grupas vadītājam ieeja bezmaksas


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
generic cialis tadalafil

Wendell

Ocwxkrf jameskuang0624@hotmail.com :

Weardht

Pyaziwz tammykudla@sbcglobal.net :

Kfpjuttienāktreģistrēties