Fransisko Goija. Los Caprichos

Liena Galēja, 18.10.2009., 22:55

Izstāde piedāvā iepazīt vienu no slavenākajiem pasaules mākslas šedevriem, kas slēpj sevī neskaitāmas mīklas – ģeniālā spāņu mākslinieka Fransisko Goijas (1746-1828) grafikas sēriju Los Caprichos (Kaprīzes). Pilnā apmērā Los Caprichos Latvijā tiek izstādītas pirmoreiz.

Fransisko Goija. Los Caprichos1799.gadā paša mākslinieka sastādītais un izdotais albums ar 80 grafikas lapām drīz pēc publicēšanas kļuva plaši pazīstams gan Spānijā, gan citās zemēs, kļūstot par Goijas stila kvintesenci, atspoguļojot jaunu, daudz ekspresīvāku un brīvāku, pieeju realitātes attēlojumam, kas rada atbalsi 19.gadsimta mākslā, un noslēdzot neoklasicisma aukstā, samākslotā grafikas stila dominanti.

Los Caprichos atspoguļo visu Goijas 30 gadus ilgo profesionāla mākslinieka pieredzi, stāstot par baznīcu, valsti, galmu, likumiem, ārstiem, mākslu un zinātni, Madrides ielām, dzīvi laukos, sava laika dzeju un filozofiju, par nabagajiem, bagātajiem, slimajiem, jaunajiem un vecajiem, apvienojot vienā neizzūdošā juceklī visus šos ļaunuma cauraustos nožēlojamos tēlus. Spānija top par vietu, kas radniecīga Dantes Ellei – tajā plosās visi iespējamie ļaunumi: liekulība, meli, nežēlība un morāles sairums. Bez šaubām, Los Caprichos var uztvert arī Lielās Franču Revolūcijas gaismā kā izsmalcinātu politisko karikatūru, lai gan pats Goija apgalvoja, ka viņa darbos neviens nav kariķēts.

Ārzemju mākslas muzeja kolekcijā ir Los Caprichos no otrā novilkuma, kas darināts Madrides Karaliskajā Tipogrāfijā, kam 1803.gadā Goija dāvināja Los Caprichos metāla plates. Ekspozīcijā apskatāmas 78 sērijas lapas. Darbus anotējošie teksti sastāv no Goijas komentāriem, kā arī mākslas zinātnieku paskaidrojumiem par Goijas darbiem un informatīvā materiāla par personām un notikumiem Spānijā 18.gs.beigās.

FRANSISKO GOIJA. LOS CAPRICHOS
2009.gada 22.oktobris – 13.decembris
ĀRZEMJU MĀKSLAS MUZEJĀ
Pils laukumā 3, Rīgā
Informācijai: www.amm.lv, tālr. 6-7226467

Izstādes atklāšana: 21.oktobrī pl.17.00


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.

atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Prāta darbnīca - ļauj prātam darboties!
Padalies priekā
chloroquine phosphate

Lashonda

Rvebleb craig.farnsworth@ethernovia.com :

Mksfmhi

buy viagra online

Nellieienāktreģistrēties