Piektdaļa no ļaundabīgajiem audzējiem ir pārmantoti

Dr. Arvīds Irmejs, 09.11.2007., 10:15

Vakar, 8.novembrī viesnīcas „Islande Hotel” konferenču zālē, Rīgā, Ķīpsalas ielā 20, notika projekta noslēguma konference „Pārmantoto audzēju skrīnings - pieredze un perspektīvas”.

Ik gadu Latvijā tiek konstatēti 10 000 jaunu ļaundabīgu audzēju. Pēdējo 10 gadu laikā saslimstība ar onkoloģiskām slimībām ir pieaugusi par 20,9%, mirstība par 8,5%. Taču apmēram piektā daļa no visiem ļaundabīgajiem audzējiem ir pārmantoti, tādējādi pārmantoto audzēju riska grupas identifikācija un profilakse tiek uzskatīta par vienu no perspektīvākajiem onkoloģijas virzieniem.

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca sadarbībā ar Tartu universitātes Igaunijas Genoma projektu un Tartu Universitātes slimnīcas Hematoloģijas un onkoloģijas klīniku ir ieviesusi projektu „Pārmantotā vēža profilakses pasākumu attīstība Igaunijā un Latvijā”, kas līdzfinansēts Eiropas Savienības Interreg III B Kaimiņattiecību programmas ietvaros. Projekta nolūks ir attīstīt efektīvu iedzīvotāju pārmantotā vēža riska skrīninga un aprūpes sistēmas modeli.

Projekta ietvaros Latvijā tika veikts populācijas skrīnings Valkas rajonā. Divu gadu laikā tika iegūti vairāk nekā 18 000 ģimenes onkoloģiskās anamnēzes dati. Valkas rajonā tika identificēti 4,2% indivīdi ar paaugstinātu onkoloģisko risku. Netieši modulējot Valkas rajonā iegūtos datus, var sagaidīt, ka Latvijā ļoti augsta onkoloģiskā riska grupā ir 800 iedzīvotāji, augsta riska grupā - 2000, vidēja riska grupā - 60 000, kuriem iespējama potenciālā ļaundabīgā audzēja profilakse vai agrīna diagnostika.

Preses konferencē piedalījās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas prof. Jānis Gardovskis un Pārmantotā vēža konsultatīvā kabineta vadītājs dr.Arvīds Irmejs, kā arī Tartu universitātes Igaunijas Genoma projekta fonda pārstāvis prof.Andres Metspalu un prof.J.Ļubinskis no Starptautiskā pārmantotā vēža centra Polijā.

Kā atzina prof.J.Gardovskis: „Sistēma ir pavisam vienkārša. Pirmkārt, ir jāapzina savi radinieki - ar ko slimoja māte, tēvs, vecvecāki, onkuļi un tantes. Ja zināms, ka ģimenē jau bijuši vēža gadījumi, ir jāveic pārbaude - asins paraugu no vēnas molekulāra izmeklēšana Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas laboratorijā. Ja tiek atklāts paaugstināts risks saslimt ar vēzi, regulāri jāveic pārbaudes, lai slimības gadījumā, atklātu to pašā sākumā, un ārstēšana būtu veiksmīga.” Dr. A.Irmejs uzsvēra: „Tā, pirmkārt, ir pašu cilvēku atbildība, un, otrkārt, ļoti liela loma ir ģimenes ārstiem, ievācot anamnēzi par pacienta radiniekiem, tādējādi priekšlaicīgi atklājot risku saslimt ar vēzi.” Projekta ietvaros gūtā pieredze izmantojama iedzīvotāju vēža skrīninga sistēmas ieviešanai Latvijā.


0 komentāri Komentēšana pieejama visiem.
Komentāra pievienošana

Ar * atzīmētie lauciņi ir jāaizpilda obligāti.





atpakaļ uz ziņu sarakstu

Reklāma
Padalies priekā
I blog often and I truly thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.Strategi Hack Slot

Cruz

Качественное изготовление печатей и штампов на заказ в Москве и Санкт-Петербурге.

DannyBig

Porn ideo online

Violet


ienāktreģistrēties